Czy dopadła Cię pandemia COVID?

Pandemia szczególnie utrudniła życie osobom z uporczywymi zaburzeniami depresyjnymi.

Prawie każdy z nas przechodzi przez trudne okresy psychiczne. Możesz czuć się przygnębiony, smutny i ospały. Większość ludzi odbija się od dna bez problemu, ale jeśli te uczucia stają się częstsze i utrzymują się dłużej, możesz mieć łagodną, ale wciąż poważną formę depresji zwaną uporczywymi zaburzeniami depresyjnymi (PDD), znaną również jako dystymia.

Starsi dorośli są szczególnie narażeni na PDD, a jeszcze bardziej podczas pandemii COVID-19. Podczas gdy pandemia COVID dotyka wszystkich, starsi dorośli doświadczyli zwiększonych czynników stresogennych, takich jak problemy ekonomiczne, przedłużająca się izolacja i groźba zachorowania, z których wszystkie mogą wywołać uczucia niepokoju i depresji wykraczające poza normę.

W rzeczywistości jedna na cztery osoby dorosłe doświadczyła objawów depresji podczas pandemii. Dane wykazały, że badania przesiewowe online dotyczące zdrowia psychicznego wzrosły o 406% w maju i 457% w czerwcu, w porównaniu ze styczniem, zanim rozpoczęła się pandemia.

Trudne do zdiagnozowania

Trwałe zaburzenie depresyjne może być trudne do rozpoznania, ponieważ często nie przeszkadza zbytnio w codziennym życiu. Ludzie ignorują je, ponieważ uważają, że to normalne, albo przyzwyczaili się do tego, że objawy pojawiają się i znikają.

Możesz cierpieć na PDD, jeśli twój depresyjny nastrój jest obecny częściej niż zwykle i utrzymuje się przez około dwa lata bez co najmniej dwóch miesięcy przerwy. Innym kryterium diagnozy jest obecność co najmniej dwóch z poniższych objawów:

  • przyrost lub utrata wagi
  • problemy ze snem, takie jak bezsenność, zbyt wczesne budzenie się lub zbyt długie spanie
  • niska samoocena
  • zmęczenie lub utrata energii
  • utrata radości z wykonywania ulubionych czynności
  • problemy z koncentracją lub podejmowaniem decyzji
  • poczucie beznadziejności.

Należy pamiętać, że PDD może objawiać się także w inny sposób, np. rozstrojem żołądka lub bólem głowy, drażliwością, częstymi nieporozumieniami z rodziną i przyjaciółmi.

Uporczywe zaburzenia depresyjne mogą zwiększyć ryzyko poważniejszych problemów zdrowotnych, jeśli pozostaną bez kontroli. Około 75% osób z PDD w pewnym momencie doświadcza również epizodu dużej depresji, co jest zjawiskiem zwanym podwójną depresją.

PDD wiąże się również z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia i może nasilać istniejące problemy, takie jak wysokie ciśnienie krwi.